Objednání on-line

Péče o těhotné

TĚHOTENSTVÍ JE ZÁZRAK.

JE TO RADOST VAŠE I MOJE, KDYŽ SE PO 9 MĚSÍCÍCH NARODÍ ZDRAVÝ JEDINEC.
 

Ne vždy se však vše daří, pomáháme Vám i při žádosti o přerušení těhotenství nebo při zmlklé graviditě nebo mimoděložní graviditě či spontánním potratu.

Péče o normální těhotenství vypadá takto: 

 • 1. vyšetření zjistí, zda je těhotenství v děloze a roste správně. Od 6. týdne je již vidět srdeční akce plodu (ASP).
 • 1. těhotenské odběry v 10.-11. týdnu: glykémie, krevní obraz, krevní skupina a Rh faktor, protilátky proti červeným krvinkám, syfilis, žloutenka B, HIV, toxoplasmóza ev. PAPP A a free-beta hCG. Vystavujeme průkazku.
 • Screening v I. trimestru – KOMBINOVANÝ TEST-  jedno z nejpodstatnějších vyšetření v těhotenství. Provádí se ve 12.-14. týdnu těhotenství. Kombinuje vyšetření z krve matky (PAPP A a free-beta hCG) a ultrazvukové detaily plodu (NT – nuchal translucency - tloušťka šíjového projasnění a NB – nasal bone - přítomnost nosní kosti u plodu, detaily - markery - jsou i další). Může odhalit až 95% plodu s Downovým syndromem. Plod je celý pečlivě prohlédnut k vyloučení dalších velkých strukturálních vad. Trvá cca 30 minut,  poskytneme Vám foto plodu nebo 3D foto (tiskem nebo přes Fetview). Test neplatí jej pojišťovny, pouze přispívají po předložení dokladu o zaplacení. Stojí 1400,- Kč. Výsledek je pozitivní při hodnotách nad 1:250. 
 • Odběr krve na tripple test – hCG, estriol, alfa-fetoprotein – samostatně od 14+0 týdne těhotenství, pomáhá odhalovat rozštěpové vady rtu a páteře, samostatně však zachytí pouze 65-70% dětí s Downovým syndromem. Může se integrovat se s I. screeningem, pak je citlivý až v 80% postižených těhotenství, to jej odebíráme v 15.-20. týdnu. Od 15. týdne je možná ultrazvuková detekce pohlaví plodu.
 • Závažné vrozené vývojové vady komplikují 2 - 3% těhotenství. Cílem ultrazvukového vyšetření ve 20. - 22. týdnu je detailně prohlédnout všechny části těla plodu a vyloučit přítomnost závažných vrozených vad orgánů či systémů plodu (např. srdce, mozku, končetin atd.). 
  K nejčastějším vrozeným vadám plodu patří vady jeho srdce, proto se k základnímu vyšetření připojuje vyšetření srdce plodu. Ve 20.-22. týdnu lze při podrobném vyšetření odhalit okolo 90% závažných strukturálních vad plodu. Úspěšnost jejich odhalení záleží na zkušenosti vyšetřujícího lékaře, kvalitě ultrazvukového přístroje, ale také kvalitě zobrazení související s tělesnou konstitucí matky (obezita, jizvy atd. )
 • Orální glukozo - toleranční test – ve 24. - 28. týdnu. Provádí se v biochemické laboratoři. Od 1.2.2016 je v Uherskohradišťské nemocnici hodnocen podle nových guideline! Začíná odběrem krve nalačno. Hladina cukru v krvi se zhodnotí a při zvýšení nad 5,1 mmol/l je stanovena diagnóza těhotenské cukrovky. Hraniční hodnoty vedou k opakování odběru jiný den. Poté těhotná vypije sladký roztok a za 60 a 120 minut je jí opět odebrána krev. Před testem je nutné 8 hodin nejíst. Den předem neměnit životní styl (necvičit, nedržet dietu).
 • 24. týden je vhodná doba k pořízení 3D ultrazvukového videa nebo fotografie plodu.
 • 27+1 – 28+0 odběr krevního obrazu všem těhotným, aplikace injekce s anti-D Rh negativním těhotným.
 • III. ultrazvukový screening – zhodnotí polohu, vitalitu plodu, biometrii (váhový odhad) a množství plodové vody.
 • 36. týden těhotenství – odebírá se poševní kultivace k zjištění přítomnosti streptokoka skupiny B (GBS). Při jeho přítomnosti je nutná intravenózní antibiotická léčba těsně před porodem.
 • KTG – od 38. týdne - ultrazvukový záznam srdce plodu a záznam děložní činnosti a pohybů plodu, hodnotí se jako křivka.
 • Těhotná je vyšetřena přes pochvu aspoň každé 3 týdny, zpočátku méně často, k závěru těhotenství častěji.
 • Po termínu je těhotná předána do péče ambulance pro rizikovou graviditu nebo na porodní sál pracoviště, kde si přeje rodit.
   

Snažíme se, aby z Vašeho těhotenství mělo radost, co nejvíce lidí, proto je samozřejmostí přítomnost partnera  a rodiny při stěžejních ultrazvukových vyšetřeních. Můžeme Vám vytisknout nebo odeslat fotku nebo 3D fotku mailem nebo přes program Fetview. 

Ne každá nastávající maminka je zkušená, proto Vám rádi doporučíme vhodnou předporodní přípravu, aniball nebo masážní oleje na hráz či na strie, po porodu poradíme s kojením a antikoncepcí...