Objednání on-line

Ultrazvuk

V každé z mých ambulancí je ultrazvukový přístroj.

Přístroj v Buchlovicích má i 3D sondu a provádím na něm hlavně důležitá vyšetření v těhotenství (screening vrozených vad), fotky.

 

Ultrazvuk v těhotenství

Je běžnou součástí vyšetření těhotné v poradně, slouží k určení pohlaví (od 15.týdne), váhovému odhadu – biometrii, určení množství plodové vody a uložení placenty. 

Dopplerovské mapování – průtoky - slouží k měření průtoku krve v pupečníku (AU – arteria umbilicalis), mozku plodu (ACM – arteria cerebri media), ve venózním duktu (DV - ductus venosus). Tato měření mohou odhalit špatnou funkci placenty, chudokrevnost plodu, jeho nesprávný vývoj nebo srdeční vadu. 

Vaginální ultrazvuk se v těhotenství používá také – cervikometrie - ke stanovení délky a uzavřenosti děložního hrdla.

24. týden těhotenství je nejvhodnější k pořízení 3D fotky plodu.

Většina plodu dává před obličej ručky nebo je natočena k sondě zády, proto se nemusí fotka podařit ihned, z velké většiny však 1x za těhotenství hezký obrázek získáme!

Gynekologický ultrazvuk

Provádí se přes pochvu vaginální sondou s navlečeným kondomem. Pouze u děvčat virgo (panna) jej lze provést přes břišní stěnu s naplněným močovým měchýřem (horší zobrazení). 

Slouží k detekci myomů, měření výšky děložní sliznice (endometrium), sledování cyst vaječníků, zjištění pružnosti děložního hrdla

Dopplerovské mapování měří prokrvení výrůstků a cyst (doppler arteria ovarica).