- Péče o normální těhotenství dle doporučeného postupu - https://www.gynultrazvuk.cz/uploads/recommendedaction/14/doc/p-2021-01-zasady-dispenzarni-pece-v-tehotenstvi.pdf
- ULTRAZVUK v těhotenství - je běžnou součástí vyšetření těhotné v poradně – viz ULTRAZVUK. Slouží k určení pohlaví plodu, stanoví váhový odhad – biometrie, provádíme screening v I., II. a III. trimestru certifikovanými lékaři, ultrazvuk stanoví množství plodové vody, uložení placenty, provádíme i dopplerovské mapování – průtoky- placentou a cévami plodu, umíme diagnostiku růstové restrikce plodu. Vaginální ultrazvuk provádíme pouze v časné graviditě, později k cervikometrii - ke stanovení délky a uzavřenosti děložního hrdla.
Fotografie a 3D fotografie plodu (tisk, sdílení přes Fetview). - KTG - kardiotokogram plodu - záznam děložní činnosti a ozvev plodu na papírku, od 40.t.g. Slouží k rozhodnutí o okamžitém ukončení těhotenství nebo posouzení přítomnosti děložní činnosti.
- FETVIEW- služba pro těhotné ke sdílení obrázků z ulterzvukového vyšetření plodu s Vámi a Vaší rodinou, dále k výpočtu rizika Downova synromu a dalších dvou trisomií u plodu (13 a 18. chromozom) v 12.-14.t.g. a k hodnocení růstu plodu. Lze jeho prostřednitctvím s Vámi bezpečně komunikovat.
- Očkování proti dávivému kašli (pertusi) v 28.-36. t.g.
POSTUP PÉČE V NAŠÍ AMBULANCI
- 1. těhotenskou poradna a odběry (od 11. týdne) - na lačno Vám odebereme krev a vystavíme těhotenskou průkazku. Nezapomeňte si vzít s sebou také ranní moč. Je vhodné se předtím opláchnout a odebrat tzv. střední proud moči (zkrátka trochu moči nejdříve "ucvrknout" a pak se vymočit do zkumavky). Zkumavku Vám dáme. Krev budeme odebírat na glykémii (cukr), krevní obraz, krevní skupinu a Rh faktor, na protilátky proti červeným krvinkám, žloutenku typu B, toxoplasmózu, HIV (budete-li souhlasit), syfilis (která je povinná ze zákona) a budete-li chtít podstoupit I. screening (kombinovaný test) tak i na PAPP-A a free-beta hCG (hormony ke zjištění rizika vývojových vad plodu). Chcete-li znát funkci svojí štítné žlázy, lze si doplatit TSH (stimulační hormon štítné žlázy). V indikovaných případech jej odebereme na pojišťovnu.
- V každé poradně Vás zvážíme a změříme Vám krevní tlak. U prvorodiček měříme při vstupním vyšetření pánev pelvimetrem.
- Do poradny si vždy s sebou noste moč (střední proud ranní moči). Zkumavku dostanete v ambulanci.
- Při každé návštěvě poradny budete vždy vyšetřena nejprve přes pochvu a pohmatem na bříško, dále se udělá ultrazvuk Vašeho miminka. Většinou pouze přes bříško, výjimečně, k posouzení děložního hrdla přes pochvu.
- V I. trimestru doporučujeme užívat kys. listovou (Chytré miminko, Superfolin), abychom předešli rozštěpovým vadám páteře, lebky, rtu a zabránili rozvoji autismu u Vašeho miminka.
- při poklesu hladiny červeného krevního barviva hemoglobinu - anemie (chudokrevnost) budete užívat tabletky se železem na předpis, tyto tablety se užívají na prázdný žaludek (lačná nebo 3 hodiny po jídle) a nezapíjí se černým čajem ani kávou. Dělají černou stolici, zácpu nebo průjem a nevolnost. Není vhodné brát je ve stejnou dobu jako hořčík - magnesium. V případě těchto příznaků lze použít přípravek Sideral, který tyto vedlejší účinky nemá.
- I. screening - kombinovaný test: Je jedno z nejpodstatnějších vyšetření v těhotenství ve 12. - 14. týdnu. Je kombinací výsledků z krve matky (PAPP-A a beta hCG) a ultrazvukových detailů u plodu. K odhalení plodů s Downovým syndromem je spolehlivý na 80 max. 90 %. Test také upřesní termín porodu a popíše anatomický vývoj plodu. Trvá cca 30 minut, stojí 1815,- Kč (všechny pojišťovny jej zpětně aspoň částečně proplácí). Z tohoto vyšetření dostanete zprávu a doklad o zaplacení. Není si na něj nutné s sebou brát moč a sundávat si kalhotky, dělá se přes bříško. Prosím zkuste na něj nebýt úplně vymočená! U nás jej provádí certifikovaní lékaři (FMF, Londýn).
- Fotografie Vašeho miminka? Rádi Vám přímo na místě fotku vytiskneme (165,- Kč) nebo prostřednictvím programu FETVIEW můžeme více fotek z každého vyšetření sdílet přes zakódovanou komunikaci přes Váš účet, na který se budete moci kdykoliv přihlásit a prohlížet si fotky z pohodlí domova a sdílet je se svou rodinou a i přáteli (přístup do programu stojí 605,- Kč na každé těhotenství). Samozřejmě nabízíme i fotky i ve 3D formátu (Uh. a Boršice).
- Tripple test -integrace (od 16. týdne): Je odběr žilní krve na 3 hormony (hCG, alfafetoprotein a estriol). Pomáhá jako jediný z testů odhalovat rozštěpové vady rtu a páteře plodu a taky zlepšuje výtěžnost l. screeningu na Downův syndrom, spolehlivost integrace je pak 95 %. Stojí 484,- Kč (neplatí jej žádná pojišťovna) a na odběr nemusíte být lačná.
- Od Il. trimestru doporučujeme užívat vitaminy jako je Vitamarín nebo Baby Vit (nenasycené mastné kyseliny, de facto rybí tuk) a Fytominerál (nerostné látky, které se dobře rozpustí ve Vitamarínu). Jedná se o přírodní produkty firmy Energy. Kyselina listová nyní již není nutná, plod už má páteř a ret vyvinutý. Ke konci těhotenství pak doporučujeme Probiosan (probiotika), k lepšímu osídlení pochvy zdravou mikroflórou, se kterou se plod setká jako s první a která mu potom již celý život zůstává. Těsně před porodem si u nás můžete zakoupit tzv. Klysmasaline, k pohodlnému vyprázdnění konečníku před porodem. Vše lze koupit u sestřiček.
- II. screening - podrobná morfologie plodu: Ultrazvukové vyšetření ve 20. - 22. týdnu. Cílem tohoto vyšetření je detailně prohlédnout všechny části těla plodu a vyloučit přítomnost závažných vrozených vývojových vad orgánů a systémů plodu (např. srdce, mozku, končetin atd.) Trvá taktéž cca 30 minut a stojí 1430,-Kč. I z tohoto vyšetření dostanete zprávu a doklad o zaplacení (zatím nelze uplatňovat nárok na proplacení u VZP). Je prováděn certifikovanou lékařkou (FMF, Londýn).
- Orální glukózo-toleranční test (oGTT) - je vyšetření k odhalení těhotenské cukrovky. Provádí se mezi 24. - 28. týdnem. Ve speciální laboratoři Synlab Vám po osmihodinovém lačnění odeberou žilní krev. Pokud bude první hodnota cukru v krvi do 5,1 mmol/I, následuje podání zátěžové dávky cukru, kterou vypijete jako hodně sladký nápoj. Pokud bude nad 5,1 mmol/I je nutné test nejbližší možný den opakovat. Jinak za 1 a za 2 hodiny po vypití sladkého nápoje Vám bude znovu odebrána krev na glykemii (hladinu cukru). Druhá hodnota musí být do 9,9 mmol/l a třetí do 8,4 mmol/l. Pokud jsou oba první odběry nad 5.1 mmol/I nebo jsou hodnoty v krvi za hodinu a 2 hodiny po vypití nápoje vyšší než hranice, jste diabetička a dostanete od nás žádanku na diabetologii. Začnete držet dietu a budete častěji sledovaná v poradně, tj. po 2 týdnech. Někdy se test nepodaří provést (odebrat krev. kvůli zvracení nebo kvalitě žil). Výsledky nám z laboratoře Synlab přijdou poštou.
- V 27. - 30. týdnu budete pozvána k odběru krve na krevní obraz. Pokud bylo u Vás zjištěno, že jste krevní skupina Rh negativní, bude Vám aplikován anti -D globulin k zabránění tvorby protilátek proti Rh pozitivním krvinkám plodu, kterými byste mohla začít být imunizována. Plod by pak mohl trpět chudokrevností až hydropsem. Vaše protilátky by mu rozbíjely červené krvinky a měl by nedostatek kyslíku. Anti D globulin není klasickou očkovací látkou, je to bílkovina, která Rh pozitivní krvinky plodu eventuálně vychytá a imunizaci zabrání.
- III. screening: Poslední plánované UZ vyšetření ve 30. - 32. týdnu. Je zaměřené hlavně na zjištění správného růstu plodu, uložení placenty, množství plodové vody a kontrolu nejdůležitějších orgánů plodu (mozku, srdce, ledvin a páteře). Nehledáme již genetické vady plodu. Opět Vám bude vytisknuta zpráva z tohoto vyšetření. Hradí jej všechny zdravotní pojišťovny.
- V 36. - 37. týdnu těhotenství se odebírá poševní kultivace ke zjištění přítomnosti streptokoka skupiny B (Streptococcus agalactiae - SAG/GBS -Group B streptococcus). Při jeho přítomnosti v pochvě je nutné podání ATB těsně před porodem v krátké infuzi, aby nedošlo k nákaze plodu při průchodu porodními cestami. Ačkoliv je streptokok v těhotenství prokázán zhruba u 20 % žen, k nákaze novorozence dochází asi jen u 3 % případů. Sepsi způsobenou streptokokem agalactiae má nakonec asi jen 1 plod za rok v celé České republice. V některých zemích se ani nevyšetřuje. Riziko nákazy je tedy minimální a není se čeho bát! Důležité je o SAG dopředu vědět!!
- Od ukončeného 36. týdne doporučujeme začít cvičit s Aniballem. Připraví Vás na bezpečnější přirozený porod. Může předejít nástřihu, nezmění však míru poranění. Hlavně si můžete nacvičit pocity v pochvě při tlačení při porodu.
- Od roku 2019 se doporučuje doplnit další UZ vyšetření v 36. - 37. týdnu, tzv. screening růstové restrikce neboli IV. screening, při kterém se plod "zváží" ultrazvukem podle velikosti hlavy, bříška a nožky (biometrie) a zařadí do skupiny rostoucí dobře (90 % plodů) nebo do skupiny plodů rostoucích pomalu (10% plodů). Vyšetříme také průtoky mozkem (ACM) a pupečníkem plodu (AU) a posoudíme fungování placenty a tím okysličení plodu, dále vyšetříme Vaše cévy kolem dělohy a vrozenou spojku plodu - duktus venosus. Děti, které mají špatnou výživu jsou potom častěji sledovány nebo sledovány nebo se tato těhotenství ukončují před termínem porodu. Toto vyšetření není povinné a zatím jej pojišťovny nehradí, je však důležité, neboť jinak se hmotnost plodu zjišťuje až těsně před porodem. Cena je 1210,- Kč.
- Od 20. do 36. týdne těhotenství se doporučuje očkování proti černému kašli (Pertuse). Očkování v 38. týdnu těhotenství je možné, ale tvorba protilátek a jejich přenos již nejsou pro ochranu novorozence dostatečné. Očkování chrání matky před onemocněním během prvních měsíců po narození jejich dětí. V prevenci kojeneckého černého kašle se dává přednost očkování v těhotenství před očkováním po porodu. Děti narozené očkovaným matkám mají významně nižší riziko onemocnění a pokud přesto onemocní, je průběh méně komplikovaný a byl zaznamenán pokles počtu úmrtí. Očkuje se trojvakcínou spolu se záškrtem a tetanem. Očkování stojí 1044,- Kč.
- V 37. týdnu se nově od roku 2022 klientky všech pojišťoven musí evidovat v jedné vybrané porodnici k porodu. K evidenci Vám bude vydána žádanka a s ní dané pracoviště navštívíte a budete zaevidována k porodu.
- Od 40. týdne se Vám bude „točit“ tzv. KTG (kardiotokogram) - je to přístrojové monitorování srdce plodu a děložní činnosti, hodnotí se jako křivka.
- Na mateřskou dovolenou můžete nastoupit již od 32. týdne těhotenství, nejpozději však 33+6 týdne.
- Neschopenku indikuje vždy lékař.
- Do porodnice Vás předáme až v termínu porodu, dříve jen pokud se léčíte s vysokým krevním tlakem nebo těžkou formou cukrovky - na inzulinu (do 38. týdne). Pokud máte lehkou formu cukrovky, předáváme Vás do termínu porodu. Před termínem jsou do porodnice nebo na vyšší pracoviště předána dvojčetná těhotenství nebo plody s nízkou porodní hmotností a špatnou funkcí placenty.
- Rodíte-li poprvé, rádi Vám doporučíme předporodní kurzy, na které můžete začít chodit zhruba od II. trimestru. Předporodní kurzy probíhají buď v Uherskohradišťské nemocnici pod vedením porodní asistentky paní Dominikové. Můžete také navštívit předporodní kurzy u paní Vlaďky Hlavsové (Centrum Babočka) v Uherském Hradišti. Nebo využít služeb porodní asistentky Evy Vaňkové www.porodniasistentka.com (732 563 485, evabuka@gmail.com).
- COVID-19 v těhotenství - TĚHOTENSTVÍ A COVID 19 – www.perinatologie.eu
- Doporučuji si již v těhotenství najít dětskou lékařku - https://ordinaceuvirova.cz
- Doporučujeme se již v těhotenství zúčastnit on-line besed dětskou lékařkou. Můžete využít tyto odkazy: IG @lecimdeti nebo FB @lecimdeti.cz nebo www.lecimdeti.cz, http://www.helenafilova.cz/
- Co si určitě nezapomenout vzít s sebou do porodnice a co si předem zabalit? Kartičku pojištěnce, dotazník o jménu dítěte,oddací a rodný list a průkazku těhotné. Porodnické vložky, hygienu, toaletní papír a papírové kapesníky, mobil, nabíječku, knížku, plenky, župan, věci pro miminko včetně balíku nejmenších jednorázových, porodnické kalhotky a vložky ručník, ponožky, kojící podprsenku a vložky do ní, noční košili vhodnou ke kojení a přezůvky.
- Nezapomeňte nás také navštívit po šestinedělí Zkontrolujeme Vás po porodu a eventuálně nabereme preventivní stěr na rakovinu děložního čípku. Rádi Vám poradíme s kojením a antikoncepcí vhodnou při kojení.
- V případě jakýchkoliv otázek se na nás neváhejte obrátit! Za celý tým GynBaB (MUDr. Jana Pavelková, MUDr. Pavlína Omelková, MUDr. Petr Malínek, sestřičky - Helena Klabačková, Michaela Křenová, Jana Uhrová, Aneta Vaďurová, Eva Vaňková -porodní asistentka a Marie Kamenská) MUDr. Jana Pavelková
- VĚDĚLA JSTE, ŽE INFEKCE CYTOMEGALOVIREM JE NEJČASTĚJŠÍ PŘÍČINOU HLUCHOTY? JESTLI MÁTE DOMA ŠKOLKOVÉ DÍTĚ, PODÍVEJTE SE NA DOPORUČENÍ K JEHO PREVENCI NA www.cmvaction.org.uk
Soubory
- Poučení pro těhotné (Stáhnout)