Časté dotazy
CO SI VZÍT S SEBOU NA VYŠETŘENÍ:
- průkaz pojištěnce
- výsledek mamografického vyšetření
- menstruační kalendář – vedete-li jej
- výsledky vyšetření u specialistů (chirurg, onkolog, ev. praktický lékař)
- těhotné – průkazku, ranní moč, zprávy a výsledky vyšetření (oGTT apod.)
- slečny 15 – 18 let nechají rodiče podepsat Souhlas s ošetřením, nebo přijdou poprvé s maminkou nebo tatínkem
- nepotřebujete ani ručník ani sukni (jsme tu samé holky)
JAK NA VYŠETŘENÍ:
- NEBOJTE SE, valná většina nálezů má řešení, je lépe řešit malý problém včas než velký průšvih.
- NIC VÁS NEBUDE BOLET.
- Termín poslední prevence Vám rádi sdělíme telefonicky (pojišťovna ji hradí 1x ročně, tak ať nechodíte zbytečně).
- Znát termín poslední menstruace (PM – první den posledního krvácení).
- Na preventivní prohlídku prosím přijďte mimo krvácení (nešlo by odečíst výsledek onkologické cytologie).
- Krvácíte-li v kuse, přijďte i při krvácení, může se jednat třeba o nádor a je potřeba to řešit. Nebojte, my to zvládneme!
- Holit se není nutné.
ODBĚRY:
- Provádíme v 7:00 - 7:30 hod. Kvůli svozu, později si je budete muset sama dopravit do laboratoře.
OBJEDNÁNÍ:
- Na prevenci objednáváme cca měsíc předem telefonicky.
- Nově se lze objednat i on-line na úvodní straně tohoto webu. Termín si vyberete sama. Vyplníte nezbytné údaje a den předem Vám přijde na email upozornění, že jste na následující den objednána.
- Těhotné jsou objednány dle harmonogramu péče a individuálního přístupu.
- Pořadí pacientů je dáno objednacími časy, snažíme se je dodržovat a pracovat, jak nejrychleji to jde.
- V případě složitějšího vyšetření nebo akutního případu navíc se můžeme dostat do zpoždění, prosím mějte pro tyto situace pochopení (příště takovým případem můžete být i Vy).
- Na případné aktuální zpoždění se můžete zeptat sestry a pokud již nemáte časovou rezervu, je možnost přeobjednání. MOC DĚKUJEME ZA POCHOPENÍ.
- V PŘÍPADĚ, ŽE VÁM DO SJEDNANÉHO TERNÍMU NĚCO VEJDE, DEJTE NÁM PROSÍM VĚDĚT, DĚKUJEME.
BOLEST/ PROBLÉM:
- Akutní a bolestivé případy se hlásí u sestry na začátku ordinační doby. DĚKUJEME.
- Nejste-li objednána nebo přijdete-li s problémem později během dne, budeme se snažit, bude-li to možné, Vás s ohledem na objednané pacienty "vmezeřit".
ANTIKONCEPCE:
- Zavedení antikoncepce je vhodné pro dívky s pohlavním stykem více než 1x za týden. Také pro ženy v plodném období života, neplánují -li otěhotnět. V pozdějším věku může pomoci upravit nepravidelný cyklus či sloužit jako hormonální substituce, může také upravit růst myomů. Je buď gestagenní (1 hormon) pro kojící a ženy s kontraindikací kombinované antikoncepce nebo kombinovaná (2 hormony). V současnosti existují již stovky tablet, náplast a vaginální kroužek. Všechny jsou nízkodávkované. Některé se užívají v režimu 21+7, jiné 24+4, jiné mají 28 tablet a 7 nebo 4 jsou placebo. Liší se gestagenem, který určuje bezpečnost antikoncepce vzhledem k navození trombóz – ucpávání cév. Pozor, těhotenství samo také vede k trombózám. Gestagen je taky nositelem „přidané hodnoty“– jeden odvodňuje, druhý dělá hezčí pleť atd. Tablety mohou mít i jiný obsah hormonů v průběhu jednotlivých týdnů a kopírují tak lépe menstruační cyklus (třífázové). Před zavedením antikoncepce je nutné vědět, zda se v rodině nevyskytují infarkty a mozkové příhody v mladém věku nebo zda některý z rodičů neměl trombózu. Následuje gynekologické vyšetření ev. zjistění trombofilních mutací. Antikoncepce je zavedena na 3 měsíce, pak teprve zjistíme, zda „sedí". Na další kontrole Vám bude změřen tlak. Další předpis antikoncepce již může být opakovaný popř. Vám jej po domluvě pošleme elektronickou poštou. Poradíme při zapomenuté pilulce. V současnosti se ví, že kombinovaná antikoncepce ovlivňuje psychiku, s ní si žena vybere jiného partnera než bez ní.
ODSUN MENSTRUACE:
- Pilulkami aspoň 3 dny před očekávaným termínem menses, jinak se odsun nemusí podařit. Pilulky pak jíte celou dovolenou, po jejich vysazení se dostaví krvácení do 3 dnů. Lépe je proto si posunout měsíčky již předchozí cyklus a jet na dovolenou po odkrvácení bez nutnosti užívání tablet v průběhu dovolené. Užívání nevyžaduje nic speciálního, cestou na dovolenou se často projděte a pijte. Může se mírně zhoršit pleť a můžete mít pocit motání hlavy.
ODĚRY NA HPV:
- HPV – human papilloma virus – je virus zodpovědný za vznik rakoviny děložního čípku (HR – high risk typy zejm. 16 a 18) a genitálních bradavic. Jeho přítomnost se vyplatí testovat, ale až od 30-35ti let a více, v době, kdy poklesá imunita a může způsobit změny na čípku. Téměř každý mladý člověk se jím nakazí, pokud není očkován, ale v mladém věku si s ním imunita většinou poradí. Testujeme při nálezu na děložním hrdle (www.konizace.info/prekancerozy), nově, s akreditovanou laboratoří (Bioptická laboratoř s.r.o.), má každá žena nárok na 5 vyšetření za život, které proplatí jejich zdravotní pojišťovna. Samozřejmě lze vyšetřit i samoplátkyně. Odběr se dělá kartáčkem z hrdla děložního.
OČKOVÁNÍ PROTI RAKOVINĚ DĚLOŽNÍHO HRDLA:
- Očkování proti rakovině děložního hrdla (Silgard, Cervarix, Gardasil). Očkování se provádí celoplošně dívkám ve 13-ti letech. Na výběr jsou 3 vakcíny, 2 z nich mají preventivní účinek i na vznik genitálních bradavic, jedna má široké spektrum virů (9 typů), proti kterým je účinná. Pokud je na čípku ektopie – „vřídek“- je očkování doporučováno i později (pak jsou ale již potřeba 3 dávky vakcíny během 6ti měsíců), pro náchylnost takového čípku ke změnám v kyselém poševním prostředí. Dále se očkování doporučuje i po proběhlých zákrocích na čípku, nastimuluje protilátky proti viru. V současnosti poočkovanost populace klesá až k hranici, kdy je otázkou, zda bude schopno dané subtypy virů vytlačit. Možná dojde i na očkování chlapců. Já bych svoji dceru rozhodně očkovat dala. Doporučuji očkovat i dívky, které ještě nezahájily pohlavní život a je jim více než 13 let. Očkovat lze ženy do přibližně 45 let věku. www.konizace.info/hpv
ULTRAZVUK:
PREVENCE:
TĚHOTNÉ:
TROMBOFILNÍ MUTACE:
- Vyšetření se provádí u pacientek před zavedením antikoncepce nebo hormonální substituční terapie, které mají zvýšené riziko ucpávání cév (rodinná anamnéza), nebo při rizikové porodnické anamnéze. Vyšetřuje se zvýšená tendence ke tvorbě krevních sraženin, a to pomocí mutací faktorů F II a FV (Leiden). Při pozitivním výsledku nemohou být antikoncepce (kombinovaná) nebo substituce zavedeny, riziko tvorby sraženin je příliš vysoké. V těhotenství může být podle nálezu zavedena léčba nízkomolekulárním heparinem.
NOVÉ PACIENTKY:
- S radostí přijímáme nové pacientky.
- Slečny nad 15 let musí mít až do dospělosti podepsaný souhlas rodičů s vyšetřením – dáme Vám jej při první návštěvě.
- Nový ošetřující lékař si po přeregistraci sám vyžádá o výpis z dokumentace.
VÝSLEDKY VYŠETŘENÍ:
- OC – onkologická cytologie – při prevenci – do 2 týdnů.
- PK – poševní kultivace – týden až 10 dnů.
- Laboratorní vyšetření – podle druhu vyšetření – téhož dne až 3 týdny.
Rádi Vás budeme telefonicky informovat.
MAMOGRAF:
- Screeningové mamografické vyšetření je pojišťovnami hrazeno 1x za 2 roky pacientkám nad 45 let až do smrti. Podle pracoviště výsledek buď přinesete Vy nebo je poslán registrujícímu gynekologovi a praktickému lékaři.
- Mamograf se doporučuje „prokládat“ meziročně ultrazvukovým vyšetřením prsů, cena pro samoplátce je cca 300,- Kč dle pracoviště. Je vhodné pro prsy, které ještě nejsou zcela tukově přeměměné (involuce). Indikované pacientky s obtížemi nebo nálezem vyšetření nehradí.